Box 3 belasting: opnieuw beweging richting 2028
Het veelbekritiseerde nieuwe box 3-stelsel ligt opnieuw onder vuur. Terwijl de Tweede Kamer recent instemde met het nieuwe systeem, heeft minister Heinen aangekondigd dat de wet alsnog wordt aangepast.
Volgens hem is er “iets gewoon niet goed gegaan”. Dat is opvallend, want het nieuwe stelsel moest juist snel worden ingevoerd nadat de Hoge Raad de oude spaartaks vernietigde.
Het nieuwe systeem – dat vanaf 2028 moet gelden – belast het werkelijke rendement. Daarbij wordt ook belasting geheven over waardestijgingen die nog niet zijn verzilverd.
Denk aan aandelen die in waarde stijgen maar nog niet zijn verkocht. Critici vrezen dat beleggers vermogen moeten verkopen om belasting te kunnen betalen.
De kern van de recente discussie zit in twee punten. Ten eerste speelt het probleem dat sommige waardestijgingen lastig of niet direct liquide te maken zijn, bijvoorbeeld bij vastgoed of participaties in startende ondernemingen.
Ten tweede het ontbreken van verliesverrekening. Wie in 2028 een waardestijging heeft, betaalt belasting. Maar als dezelfde belegging in 2029 daalt, volgt geen compensatie. Dat wordt als onevenwichtig ervaren.
In dit kader is ook een motie ingediend waarin wordt verzocht om in het nieuwe box 3-stelsel achterwaartse verliesverrekening van ten minste één jaar mogelijk te maken .
Daarmee zou het stelsel beter aansluiten bij box 1, box 2 en de vennootschapsbelasting, waar verliesverrekening al bestaat .
Politiek is het speelveld nog onzeker. Partijen die eerder tegen stemden voelen zich bevestigd in hun kritiek. Partijen die voor stemden deden dat vooral bij gebrek aan alternatieven.
Of een aangepast voorstel opnieuw op voldoende steun kan rekenen, is nog niet duidelijk. Evenmin is helder hoe eventuele wijzigingen budgettair worden gedekt.
Voor DGA’s en ondernemers is dit geen academische discussie. Veel DGA’s hebben vermogen in box 3 naast hun box 2-positie.
Dat vermogen kan bestaan uit beleggingen, vastgoed of geconcentreerde aandelenbelangen.
Bij een stelsel op basis van werkelijk rendement zonder verliesverrekening kan de belastingdruk sterk fluctueren. Dat raakt liquiditeitsplanning, dividendbeleid en investeringsbeslissingen.
De richting is duidelijk: per 2028 wordt het box 3-stelsel herzien. De precieze uitwerking staat nog niet vast. Dat betekent dat de komende jaren strategisch belangrijk zijn.
Niet alleen kijken naar het huidige forfait, maar vooruitdenken naar een systeem waarin waardeschommelingen direct fiscaal doorwerken.
Wie nu inzicht heeft in rendement, risico en structuur, staat straks sterker.
Wilt u weten wat deze ontwikkelingen betekenen voor uw positie als DGA of ondernemer? Dan kijk ik graag zorgvuldig met u mee.
Inzicht door overzicht.